Z przykrością informujemy, że do 31 lipca z przyczyn obiektywnych, Muzeum Energetyki będzie nieczynne dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy!


Muzeum Energetyki zaprasza na wakacyjne "Fizyczne Fascynacje"

2 lipca 2016 roku w godz. od 10:00 do 14:00, sobota - otwarcie eventu pt.: "Energiczne Otwarcie Energicznych Wakacji z Muzeum Energetyki". W okresie tegorocznych wakacji letnich Muzeum Energetyki planuje prowadzić cykliczne eventy pod wspólną nazwą „Energiczne Wakacje z Muzeum Energetyki”. W czasie planowanych warsztatów i pokazów przewodnim tematem będzie energia elektryczna, elektryczność oraz historia energetyki. Przedmiotowe zajęcia w formie pokazów i warsztatów a także zabaw edukacyjnych będą kierowane dla dzieci i młodzieży szkolnej (także grup zorganizowanych) oraz ich rodziców i opiekunów a także wakacyjnych turystów z terenu naszego regionu oraz całej południowej Polski.

Celem pierwszego eventu jak i całego cyklu będzie przybliżenie uczestnikom historii elektryczności, sposobów wytwarzania energii elektrycznej i jej roli we współczesnymświecie.

9 lipca 2016 w godz. od 10:00 do 14:00, sobota - Fizyczne Fascynacje pod nazwą „Hydro i aero doświadczanie – wody i powietrza ujarzmianie”. Celem będzie przybliżenie poprzez edukacyjną zabawę uczestnikom pokazów podstawowych praw fizyki. Tym razem temat wakacyjny, choć jak zwykle naukowy, oparty o liczne eksperymenty od Archimedesa, poprzez Paskala do zasad dynamiki Newtona. Te wszystkiezagadnienia zmierzają do zrozumienia elektryczności i praw z nią zawiązanych.

10 lipca 2016 w godz. od 12:00 do 17:00, niedziela - Fizyczne Fascynacje pod nazwą „Wodne warsztaty” Uczestnicy będą mogli zrobić swoje „tornado” oraz zrozumieć kolejne prawa fizyki związane z ciśnieniem, atmosferą i podobnym zagadnieniami w których drzemie energia. Nie zabraknie wieży ciśnień i innych naczyń połączonych. A to wszystko w celu wprawienia w ruch turbiny Peltona i wykonania pracy z bliżej nieokreśloną mocą.

20 lipca 2016 godzina 16:00, środa - Tym razem zapraszamy na pokazy robotyki "Nauka i zabawa w krainie RoboKids będą Fizyczne Fascynacje – po raz kolejny udowodnimy, że bez fizyki nie było by zjawisk elektrycznych a ciekawość i wyobraźnia to najlepszy nauczyciel w towarzystwie ożywionych RoboKids. Dowiemy się, że nawet roboty posiadają swoją energię. 

10 sierpnia 2016 godzina 16:00, środa - Seans filmów i zdjęć archiwalnych z EŁ i Łazisk. Sesja filmowa i zdjęciowa wraz ze wspomnieniami pracowników Elektrowni pt.: „Żywa historia energetyków we wspomnieniach pracowników Elektrowni Łaziska.” Zapraszamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami, dotyczy to wszystkich zainteresowanych nie tylko byłych pracowników.

12 sierpnia 2016 godzina 20:00, piątek - „Noc w Muzeum Energetyki” organizowana z okazji Dnia Energetyka. W czasie nocnego zwiedzania Muzeum Energetyki uczestnikom będzie przybliżana praca energetyków i elektrowni, także poprzez pokazy, edukacyjną zabawę i rozwiązywanie zagadek związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej.

13 sierpnia 2016 w godz. od 10:00 do 14:00, sobota - Fizyczne Fascynacje pod nazwą „Neodymowy Konstruktor”. Konstruktorzy niezależnie od poziomu zaawansowania poznają lub przypomną sobie właściwości magnesu oraz jego związek z prądem elektrycznym. Celem warsztatu jest skonstruowanie silniczka elektrycznego na prąd stały lub elektromagnesu i zrozumienie natury działania. Wartością dodaną warsztatów jest nabywanie umiejętności posługiwania się narzędziami ręcznymi.

24 sierpnia 2016 godzina 16:00, środa - Tym razem zapraszamy na pokazy robotyki "Nauka i zabawa w krainie RoboKids będą Fizyczne Fascynacje – po raz kolejny udowodnimy, że bez fizyki nie było by zjawisk elektrycznych a ciekawość i wyobraźnia to najlepszy nauczyciel w towarzystwie ożywionych RoboKids. Dowiemy się, że nawet roboty posiadają swoją energię.


"Proszę Państwa - dziękuję pomysłodawcom, twórcom, wykonawcom wszelkich prac od początku istnienia Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.
Dzięki temu, że to wspaniałe miejsce powstało, jest, funkcjonuje, możemy się u nas spotykać, realizować swoje pasje, utrwalać i prezentować przeszłość industrialną.
Dziękujemy wszystkim, którzy dalej je współtworzą, rozwijają, wspierają, promują.

Osobne podziękowania i podziw kieruję do LUDZI, którzy umożliwili nam oraz zaangażowali się 
w współtworzenie Festiwalu INDUSTRIADA 2016 - Święta Szlaku Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Bez ich wielomiesięcznej pracy nie moglibyśmy zrealizować tak wspaniałego industrialnego ŚWIĘTA 11 czerwca w Łaziskach Górnych.

DZIĘKUJĘ i zapraszam.

Jolanta Pietryja-Smolorz
Prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół
Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych


Jedyna taka okazja na wieczorne zwiedzanie (proszę ze sobą zabrać latarki), liczne zaskakujące niespodzianki oraz energetyczne przeżycia!

21 maja, specjalne z okazji Nocy Muzeów, Muzeum Energetyki otwarte od godz. 19:00 - 23:00. Wstęp wolny.


Już 20 maja o godz. 19:00 (bilety 7 zł) podczas ostatniego  koncertu w ramach cyklu "Otwarta Scena" wystąpią grupy „Kraina Wolności’ oraz „Strzyga”.

Kraina Wolności to duet muzyczny i życiowy tworzący autorskie kompozycje, inspirowane muzyką lat 60' i epoką dzieci kwiatów. Ich muzyka opiera się na kultowych gitarach polskiej marki Defil, co nadaje całości specyficznego brzmienia oraz wydźwięku. Ich muzyczne inspiracje to rhythm'n'blues, blues, flower power.

Strzyga! to pochodzący ze Śląska duet muzyczny, który z ironicznym uśmiechem zapuszcza się w posępne rejony kultury oraz sfery wierzeniowej. Interesują ich miejsca zamieszkałe przez złowróżbne i groteskowe wytwory ludzkiej wyobraźni. Duet wykonuje autorską muzykę akustyczną, co z pewnością zainteresuje wielu odbiorców.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16